Katalog arapskih, turskih i bosanskih rukopisa

U zajedničkom projektu institucija Muzeja Hercegovine Mostar i Orijentalnog instituta u Sarajevu objavljen je Katalog arapskih, turskih i bosanskih rukopisa Muzeja Hercegovine Mostar.

Katalog su priredile Dželila Babović i Madžida Mašić iz Orijentalnog instituta u Sarajevu.

Zbirka rukopisa Muzeja Hercegovine Mostar ubraja se među manje zbirke manuskripata na arapskom, turskom i bosanskom jeziku.

Među rukopisima zbirke nalaze se rukopisi Kur'ana i njegovih fragmenata, djela iz oblasti hadisa, islamskog prava, nasljednog prava i šerijatskopravnih rješenja, zatim dogmatike, islamskog morala, molitvi, historije, gramatike, stilistike i metrike, te lijepe književnosti, kao i medžmua raznovrsnog sadržaja. Najstariji rukopis u zbirci potječe iz 15. stoljeća.

Svi rukopisi koji su obrađeni u katalogu pohranjeni su u Muzeju Hercegovine Mostar.

Na ovaj način šira javnost će biti u mogućnosti da se upozna sa ovim važnim artefaktima bosankohercegovačke kulturne baštine.